Czytaj więcej
Mam kota seniora i co teraz?
Ze względu na postęp medycyny weterynaryjnej i wzrost świadomości opiekunów zwierząt populacja starszych kotów wzrasta z roku na rok. Jednak dłuższe życie nie zawsze równa się życie komfortowe. W każdym organizmie wraz z wiekiem zachodzą zmiany, zarówno w psychice jak i fizyczne. W skrócie opiszę najważniejsze z nich.
Kocia agresja
Agresja jest najczęściej zgłaszanym przez opiekunów zaburzeniem zachowania u kotów domowych, zaraz po znaczeniu moczem. Często określa się koty mianem „wrednych” lub „złośliwych” Jednak czy wiecie skąd biorą się zachowania agresywne? Czy naprawdę taka jest kocia natura?
Czytaj więcejPICA – zaburzenia łaknienia
Medyczna nazwa „PICA” pochodzi od łacińskiej nazwy sroki -pica pica, która jak wiemy kradnie różnorakie przedmioty [Burkat, 2016].
Zaburzenia łaknienia mogą przyjmować przeróżne formy, od wzmożonego apetytu, do jego braku. Jednym z nich jest zespół PICA, omówiony w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZaburzenia łaknienia mogą przyjmować przeróżne formy, od wzmożonego apetytu, do jego braku. Jednym z nich jest zespół PICA, omówiony w dzisiejszym wpisie.
Lęk u kota
Bardzo często mówi się o psach lękliwych, wrażliwych, natomiast jeśli lęk występuje u kotów traktuje się go jako normalną cechę charakteru. Wielu ludzi sądzi, że kot ukrywający się w szafie, czy pod łóżkiem przez większość czasu to nie powód do zmartwień. Przecież te zwierzęta są uważane za indywidualistów. W dodatku zachowania lękowe nie są zazwyczaj uciążliwe z punktu widzenia opiekuna.
Czytaj więcej