Klatka kennelowa

2024-09-03
Klatka kennelowa

W przeciągu ostatnich kilku lat klatka kennelowa stała się bardzo popularnym narzędziem w pracy z psem. Mówią o niej weterynarze, behawioryści, a także opiekunowie psów między sobą. Niestety jej popularność nie równa się wiedzy o tym, jak prawidłowo jej używać. Czym w zasadzie jest ta klatka i czemu służy w psim życiu?

Czym jest klatka kennelowa?
Jest to swego rodzaju odmiana budy, z tą różnicą, że używana jest w domu. Ma być psim azylem, miejscem tylko dla niego [Skarzyńska, 2020].
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów klatek:

 

  • standardowe metalowe

  • klatki drewniane

  • klatki wbudowane w meble (na zamówienie)

  • materiałowe (portable dog kennel)

  • można także znaleźć klatki służące do transportu zwierząt (z odpowiednimi atestami)

Nie taka klatka straszna, jak ją malują
Wielu ludzi nadal uważa klatkę kennelową za coś złego, kojarzą ją z więzieniem. Po części mają oni rację – niewłaściwie używana będzie narzędziem awersyjnym dla psa. Nigdy nie powinna być używana jako forma kary, czy ograniczenia wolności psa na siłę. Jeśli natomiast została ona wprowadzona właściwie i stopniowo budując pozytywne skojarzenia zostanie ulubionym miejscem twojego psa [Storer,2009]. Psy z natury lubią odpoczywać w ciasnych, ciemnych miejscach, w ukryciu.
To dlatego tak często kładą się pod stołem, czy za firanką. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, nie muszą kontrolować dużej powierzchni. Należy mieć jednak na uwadze, że w pracy i życiu z psami nic nie jest zero-jedynkowe, nie dla każdego klatka to będzie dobry wybór [Skarzyńska, 2020].

Zalety „klatkowania”
Wprowadzenie treningu klatkowego ma wiele plusów dla psa, ale także dla opiekuna.
Z punktu widzenia zwierzęcia będą to:

  •  bezpieczne miejsce odpoczynku, wyciszenia
  • zmniejszenie lękliwości
  • budowanie pewności siebie

Z punktu widzenia opiekuna:

  • usprawnia naukę czystości (zdrowy pies nie załatwia się w miejscu, w którym śpi)
  • psa przyzwyczajonego do klatki łatwiej i bezpieczniej możemy transportować (używając specjalnej klatki transportowej montowanej w bagażniku samochodu)
  • psa klatkującego możemy bez obaw zabrać na wystawę, zawody lub zostawić podczas wakacji hotelowym pokoju bez obawy, że coś zniszczy [Storer, 2009]


Jaką klatkę wybrać?
Rodzaj i wielkość klatki należy dobrać odpowiednio do psa. W przypadku szczeniaka, lub psa z tendencją do gryzienia wszystkiego co napotka nie polecam klatki materiałowej, czy drewnianej. Najlepiej sprawdzi się standardowa metalowa. Jeśli chodzi o psy dorosłe nie ma przeciwwskazań do zakupy kennela materiałowego, który dodatkowo jest wygodny w transporcie. Jeśli chodzi o podróże, to najlepiej kupić transporter z atestami, odpowiednio dopasowany do modelu samochodu.
Ogromnie ważna jest wielkość klatki. Nie może być ona ani za duża, ani za mała. Pies musi móc swobodnie w niej stanąć wyprostowany, obracać się bez uderzania o ścianki i móc wyciągnąć się na boku. Jeśli klatka będzie zbyt duża (szczególnie w przypadku szczeniaka) to istnieje ryzyko, że będzie tam załatwiał potrzeby fizjologiczne.

Jak prawidłowo przygotować klatkę?
Na początku zadbaj o odpowiednie dobranie klatki pod względem materiału z jakiego jest wykonana oraz wielkości. Jeśli nie jest to kennel materiałowy, to nakryj go kocem lub specjalnym pokrowcem tak, aby tworzył swego rodzaju przytulną, zaciemnioną norkę. Pies powinien mieć jedynie pozytywne skojarzenia z klatką, więc nie używaj jej jako kary, nie krzycz kiedy w niej przebywa, ani nie wykonuj wtedy zabiegów pielęgnacyjnych.
Ważne jest także ustawienie klatki kennelowej. Powinna się ona znajdować w miejscu spokojnym, ale tak ustawiona, by pies miał możliwość uczestniczenia w życiu rodzinnym i obserwowania sytuacji [Kokocińska-Kusiak, 2020].

Etapy wprowadzania klatki kennelowej

  • Klatka ustawiona w docelowym miejscu w mieszkaniu. Zamknięta. Zostaw ją tak na parę dni (są psy, którym wystarczy jeden dzień, a są takie, które będą potrzebowały go więcej – uważnie obserwuj pupila!), aby pies ją spokojnie obwąchał, pooglądał i… zaczął traktować jak normalny element wyposażenia domu.
  • Następnie otwieramy klatkę i pozwalamy psu robić z tym co chce. Może tam wchodzić, kłaść się, albo zignorować ten fakt. Ważne, aby nie zachęcać go do wejścia.
  • Na tym etapie nagradzamy psa za każda interakcje z klatka i wejście do niej. Można także zacząć podawać gryzaki, kongi czy lickmaty w środku kennela. Pamiętajcie tylko, żeby NIE zamykać drzwi!
  • Kiedy pies swobodnie czuje się w klatce, chętnie sam tam wchodzi i odpoczywa można zacząć jej zamykanie. Najlepiej podać psu gryzaka czy coś, co zajmie go na długo i zamknąć klatkę. Zaczynamy od zamknięcia na kilkanaście sekund stopniowo wydłużając czas. Jeśli pies mimo podania smakowitości zacznie popiskiwać w momencie zamykania drzwi NIE karz psa! Otwórz kennel, gdy pies na moment się uspokoi. Nie zniechęcaj się i próbuj ponownie następnego dnia.
  • Gdy pies swobodnie przebywa w klatce otwartej i zamkniętej można zacząć uczyć go odsyłania do klatki na komendę, a także dodawać nowe sytuacje, w których zostaje tam zamknięty [Skarzyńska, 2019].

Na jak długo pies może zostać w kennelu?
Jest to zależne od wieku, stanu zdrowia psa oraz przyzwyczajenia. Szczeniaka nie powinno się zostawiać dłużej niż 30 min, starszego do dwóch godzin. W przypadku psów dorosłych ten czas może zostać wydłużony do pięciu godzin. Pamiętajcie, aby pies w klatce zawsze miał dostęp do świeżej wody oraz wygodne posłanie. Nie zostawiajcie go w klatce, jeśli jego potrzeby nie zostały spełnione (odpowiednio długi spacer, potrzeby fizjologiczne, stymulacja umysłowa) [Skarzyńska, 2019].
Czy klatka jest niezbędna?
W mojej ocenie, jest to narzędzie niezwykle przydatne w życiu z psem. Ułatwia wiele spraw z perspektywy opiekuna, ale zapewnia też bezpieczny azyl dla psa. Odpowiednio wprowadzona i użytkowana nie jest szkodliwa. Jednak nie uważam jej za coś niezbędnego. Każdy właściciel sam, lub po konsultacji z behawiorystą zdecyduje, czy klatka kennelowa jest w ich życiu potrzebna.

Bibliografia:
1. Kokcińska-Kusiak A., Jak stworzyć psu bezpieczny azyl? Nauka komendy na miejsce i wprowadzanie kojca krok po kroku. Animal Expert 1/2020 (15), 30-31, 2020
2. Skarzyńska E., Klatka kennelowa – co to właściwie jest i po co się ją stosuje?, Animal Expert 1/2020 (15), 32-34, 2020
3. Skarzyńska E.,Trening przyzwyczajania psa do klatki kennelowej w siedmiu etapach, Animal Expert 3/2019 (11), 38-40, 2020
4. Storer P. Crate Training Your Dog, 2009

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024
pixel