Jak poprawić pewność siebie psa?

2024-09-03
Jak poprawić pewność siebie psa?

Pewność siebie, jest bardzo ważną cechą dla naszych psów. Pies pewny siebie lepiej odnajdzie się w różnych, nawet trudnych sytuacjach, które mogą go spotkać. Niestety, tak jak i wśród ludzi, nie każdy pies tą cechę posiada. Jak zatem poprawić pewność siebie psa?

 

 

Pies niepewny siebie – czyli jaki?

Taki pies będzie przejawiał szereg zachowań, które powinny zaniepokoić właściciela. Będzie wykazywał zachowania lękowe w nowych, trudnych sytuacjach. Z pewnością będzie to wpływać na budowanie relacji człowiek-pies, a także pies-pies. W celu poradzenia sobie z presją i stresem, zwierze może obrać dwie strategie. Jedną z nich będzie wycofanie i zamkniecie się w sobie, drugą użycie zachowań agresywnych. Jako opiekunowie, powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby pomóc psu nabrać pewności siebie. 

Po co mi pewny siebie pies?

Po co tobie pewność siebie? Czy używasz jej w życiu codziennym, idąc na rozmowę o pracę, spotykając nowych ludzi? Jest to zdecydowanie dobra cecha, pozwalająca lepiej przystosować się do nowych sytuacji i osiągać założone cele. Tak samo jest z naszymi psami. Te niepewne i lękliwe będą gorzej radziły sobie w życiu codziennym. 

Jak zbudować pewność siebie u psa?

Skontaktuj się z behawiorystą

Profesjonalista pomoże ci określić źródła lęku u psa oraz najlepsze dla niego postępowanie. Warto również przeprowadzić dokładną kontrolę weterynaryjną, aby wkluczyć ewentualne choroby. Od tego zaczynamy w zasadzie każdą terapię behawioralną, ponieważ choroby somatyczne i ból mają ogromne przełożenie na zachowanie zwierzęcia. 

Jak poprawić pewność siebie psa?
Stań się w oczach swojego psa opiekunem godnym zaufania.

Od początku waszej wspólnej drogi dbaj o budowanie dobrych skojarzeń z twoją osobą. Staraj się nie wprowadzać psa w sytuacje, w których wiesz, że może sobie nie poradzić. Kiedy dzieje się coś, czego zwierzę może się bać przejmij kontrolę nad sytuacją, zapewnij mu bezpieczeństwo i wsparcie. 

Kiedy pies zrozumie, że pomożesz mu za każdym razem, gdy czegoś się wystraszy zwróci się do ciebie po wsparcie. 

O tym jak budować relację z psem możecie poczytać u Agnieszki z bloga Ciri Piri (kliknij tutaj)

Ćwicz podstawy obedience

Nauka nowych, prostych poleceń będzie dla psa bardzo dobrą drogą odbudowy pewności siebie. Zacznijcie od czegoś prostego, na przykład siad. Podawanie łapy może nie być najlepszym pomysłem przy psach lękliwych i nieufnych. 

Pies wykonując proste zadania, których już się nauczył, będzie czuł się bardziej wartościowy. Możesz także sprytnie przekierowywać tym uwagę psa i skupiać ją na sobie. 

Pobawcie się węchem

Tropienie zwiększa pewność siebie psa, pomaga w budowaniu pozytywnych skojarzeń. Dzięki pracy węchem pies nauczy się lepiej radzić sobie w sytuacjach stresujących. 

Taką pracę zaczynamy w warunkach domowych, kiedy pies jest spokojny, a w pobliżu nie ma stresorów. Możemy w tym celu użyć mat węchowych oraz różnego rodzaju psich puzzli (więcej o nich znajdziecie TUTAJ). Następnie, możemy powoli podnosić psu poprzeczkę. 

Jeśli pies dobrze radzi sobie z takimi zadaniami w domu, możemy przenieść się na zewnątrz. Zacznijmy od spokojnych miejsc, z którymi pies nie ma negatywnych doświadczeń. Możecie rozsypywać smakołyki w liściach w parku, chować je w korze drzew w lesie, lub w wysokich trawach łąk. Stopniowo możecie zwiększać poziom trudności i pracować z psem, gdy w bezpiecznej odległości pojawiają się bodźce stresujące. Pamiętajcie, że granice i tempo wyznacza pies. Jeśli wykazuje oznaki lęku cofamy się o krok w naszej pracy. 

Mata węchowa

Mata węchowa

Fajną opcją jest zapisanie się na indywidualne zajęcia z noseworku lub tropienia użytkowego. Oczywiście najpierw upewnijcie się, czy was pies jest na to gotowy. 

Jak długo trwa poprawa pewności siebie?

Nie ma tu niestety prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od danego psa, jaką ma przeszłość, jaką obecnie ma relację z właścicielami. Czasem taka praca będzie trwała kilka miesięcy, a czasem nawet całe lata. Należy uzbroić się w cierpliwość i dobrego behawiorystę. 

Pies pewny siebie, to nie to samo co nadmiernie przywiązany do opiekuna!

Dla swojego psa musisz być wsparciem, ale jednocześnie pamiętać o pracowaniu nad jego samodzielnością. Pozwalaj mu być psem, przejawiać zachowania typowe dla gatunku. Warto wypracować przywołanie, lub zakupić długą linkę i dać psu odrobinę wolności, bez zbędnego kontrolowania(oczywiście wszystko w granicach bezpieczeństwa). Popracuj też nad spokojnym zostawaniem samemu w domu oraz nad tym, aby pies umiał spędzać czas sam ze sobą. 

 

Źródła:

  • Gaweł Diana, Animal Expert 2/2020″Nosework w terapii behawioralnej” 
  • Gaweł Diana,Animal Expert 3/2020 „Nosework prsaktycznie” 
  • Harmata Katarzyna, Animal Expert  1/2017″Praca węchowa w terapii psów lękliwych” 

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024
pixel